Kjetil Espeseth setter ord på hverdagen med «megakorte» dikt om alt det vi tenker på, men ikke alltid får gjort noe med. Nå er han klar med sin fjerde bok, Ting han har sagt til seg sjøl i årevis.
– Ideer og inspirasjon dukker opp overalt, forteller Kjetil Espeseth. – Det kan være en lukt, en setning i en bok eller en avis. Ofte er det nesten ingenting som skal til.
Fra Ødegården ved Viksfjord i Larvik skriver forfatteren dikt som handler om det gjenkjennelige – om å kvie seg, om å si at man skal gjøre noe uten å få det gjort, om solsida og skyggesida i livet. Med sin fjerde bok fortsetter han å utforske hverdagens små og store følelser gjennom en diktning som mange kan kjenne seg igjen i.
Ting han har sagt til seg sjøl i årevis er delt inn i to deler. Den første delen har samme tittel som boka og er spekket med dikt i en diktserie der hver tekst er påfallende kort og konsentrert.
– Dette er megakorte dikt, med ting som man tenker på, men ikke nødvendigvis klarer å gjøre noe med, forklarer Espeseth. – I tillegg er det mange dikt der om menn som prøver, kvier og lurer seg fram i livet. Om jeg klarer å sette fingeren på alle menns atferdsmønster vet jeg ikke, men jeg tror mange vil kunne kjenne seg igjen her. Både menn og kvinner.
Den andre delen, «Leve livet som en øks», er en mer variert samling der hverdagen møter naturen, og der både Iron Maiden og Odd Nordstoga har bittesmå, men viktige roller.
– Og så er det båter og bjerker, nybilspray og økser her. Så det bør være noe for alle, smiler forfatteren.
Espeseth jobber på bibliotek og er dermed omgitt av bøker i arbeidshverdagen – noe han beskriver som en stor glede. Skriving og lesing tar mye av tiden hans, ved siden av familielivet med kona, padleturer i havet når han får mulighet, og hyttekos foran peisen eller på tur.
Om skriveprosessen forteller han:
– Så snart jeg begynner å skrive lever orda sitt eget liv. Jeg forsøker å sette ord på følelsen jeg får. Jeg zoomer inn og forsterker følelsen, så zoomer jeg ut og lager en ny setting. På den måten kommer alt fra meg, men det handler likevel om noe annet enn meg.
Han beskriver diktene sine som små historier, biter av liv.
– Det er givende å fortelle historier som folk kan kjenne seg igjen i, sier han.
Ved siden av å gi ut bøker er Espeseth ofte ute og formidler diktene sine, aller mest sammen med Kristian Kaupang i duoen Siste servering. Kaupang har også designet det pene omslaget til den nye boka.
– Det er noe som gir meg energi og kraft til å skrive mer, forteller Espeseth om møtene med publikum. – Det å få møte leserne og lytterne er med på å skape nye tekster. I kombinasjon med Kristian sine låter opplever vi at det blir en magisk stemning.
Akkurat nå er det den nye boka som gjelder, og så klart Siste serverings førjulsforestillinger «Solsnu». Men Espeseth har alltid mange jern i ilden – han er også med i styret i Poesiparken i Larvik, og denne høsten bidrar han i boka Utsikt til barndommen, en hyllest til bysbarn Ingvar Ambjørnsen, der blant andre Jørn Lier Horst og Sunniva Roligheten også deltar.
– Dikta er for alle, oppsummerer Espeseth. – Både de som er menn, men også de som bare kjenner en mann!
Ting han har sagt til seg sjøl i årevis er Kjetil Espeseths fjerde bok.
Les mer om boka her: https://www.lyrikkforlaget.no/no/shop/ting-han-har-sagt-til-seg-sjol-i-arevis-2373
Redaktør -