Vi kan fremdeles gå tur

12.11.2020
Vi kan fremdeles gå tur
Leif Gjerland
Gatelangs i Oslo

I koronatiden ønsker myndighetene at vi skal treffe minst mulig mennesker, men ingen kan hindre verken deg eller meg i gå utendørs. For dem som går i Oslo er det kommet en glimrende bok som på en enkel og lettfattelig måte tar vandreren med rundt i byen og samtidig peker på aktuelle steder det kan være klokt å vite mer om.

Leif Gjerland har samlet en del av sine «historieportretter» I Aftenposten fra Oslo og plassert dem mellom to permer med tittelen «Gatelangs i Oslo – 18 byvandringer med avstikkere». En liten, hendig og nyttig bok som går ned i hvilken som helst innerlomme eller fint får plass i en håndveske.

Det å være kjent i sin egen by er alltid et pluss – de fleste vet hvor Slottet og Stortinget ligger, noen vet hvor Nobelinstituttet holder til, hvor Fram-museet ligger, hvor Botanisk Have er, men det er mye – underlig nok – selv ektefødte Oslobeboere ikke vet. Da kommer denne boken som «en reddende engel» og forteller meg og tar oss med litt bakenfor. Det kan være nyttig hva enten vi går alene eller har en eller to ledsagere. Å kunne litt om steder, plasser og bygninger som passeres underveis beriker turen og opplevelsen.

I denne boken har Gjerland blandet både gammelt og nytt – også med bilder. Han tar oss med «rundt forbi» som de sier på Sørlandet. Skulle jeg ønske meg noe, måtte det være at Gjerland hadde skrevet litt mer utfyllende, men dette en «klipp» fra avisen – og da må det være kort. Av og til er det korteste det beste, men i historisk sammenheng er det utfyllende ikke å forakte.

Svært mange satte pris på Leif Gjerlands artikler i Aftenposten. Her er de mellom to permer til glede og gavn – og til hyggelig gjennomgang enten vi velger å gå eller sitte hjemme å lese i mørke novemberkvelder. Artig er det læll!

Jørn-Kr. Jørgensen

Nyheter

Ting man sier til seg selv

Ting man sier til seg selv

Kjetil Espeseth setter ord på hverdagen ...

Lek, trass og frihet

Lek, trass og frihet

Frihet er en forutsetning for å leve. ...

Når livet rakner

Når livet rakner

Nina Ossavy debuterer som lyriker med diktsamlingen Synkehull. ...

Espen Sævold utforsker kjærlighetens oppgang og fall i sin debutbok

Espen Sævold utforsker kjærlighetens oppgang ...

I boken Lykksaligheten (av en plutselig død) ...

Når ordene kommer av seg selv

Når ordene kommer av seg selv

Liv Rønnaug Kråkevik Åberg ...

Teater og revy

«Århundrets viktigste amerikanske teaterstykke» inntar Nationaltheatret

«Århundrets viktigste amerikanske teaterstykke» ...

Våren 2025 kan det norske publikummet ...

Rørende, morsomt og filosofisk på samme tid

Rørende, morsomt og filosofisk på samme ...

Benedicte Izabell Ekeland bergtok og begeistret ...

Myrkdalen møter hausten med latter

Myrkdalen møter hausten med latter

Siste helga i september kan du få trimma ...

Ibsenhøst på Nationaltheatret

Ibsenhøst på Nationaltheatret

Ibsen, Garborg og Grieg får en real ...

Nationaltheatret – Oslos og Norges storstue for edel kunst

Nationaltheatret – Oslos og Norges storstue ...

Nationaltheatret i Oslo sentrum, mellom Nationaltheatret ...