Birger Emanuelsen nominert til Sørlandets litteraturpris 2015

13.02.2015
Birger Emanuelsen nominert til Sørlandets litteraturpris 2015
Birger Emanuelsen

Birger Emanuelsen er nominert til Sørlandets litteraturpris for romanen Fra jorden roper blodet. Emanuelsen er nominert i klassen for skjønnlitteratur, sammen med Mirjam Kristensen med romanen Jeg har ventet på deg (Oktober forlag) og Borgny Salvesen med boka Dikt og funderinger (Vennesla Libris).

Fra juryens begrunnelse:

«Emanuelsen skriver mye om store spørsmål, samtidig som problemet med velmente fortielser beskrives på en nær og dempet måte. Språket flyter godt og er preget av nære og detaljrike beskrivelser. Dette er en konsentrert roman, rik på kjærlighet»

Birger Emanuelsen (f. 1982) vokste opp på Tromøya. Han debuterte i 2012 med den kritikerroste novellesamlingen For riket er ditt. 
Hans første roman, Fra jorden roper blodet, høstet strålende kritikker og er også nominert til Ungdommens kritikerpris.


Sagt om Fra jorden roper blodet

«En bok som lever lenge (...). Nærmest som en David Vann, eller en Cormac McCarthy, går Emanuelsen til ytterpunktene av tilværelsen.»
Torolf Kroglund, Agderposten

«Birger Emanuelsen er et navn man skal merke seg (...). [Hans] andre bok er en innsiktsfull og følsom skjebnefortelling om folk som mangler de rette ordene og om liv som kunne blitt helt annerledes om bare noen hadde fortalt.»
Anne Merethe K. Prinos, Aftenposten

«[Stor autoritet og kraft (...). Dette er ein roman om sterke band mellom menneske som ikkje er flinke til å finna ord på kjenslene sine (...). Birger Emanuelsen seier det som tarvst, og teier om det uturvande. Det er ein god metode.»
Odd W. Surén, Dag og Tid

«En vakker og uhyggelig bok (...). Emanuelsen har et hardt språk med til tider fantastisk treffende billedbruk.»
 Bjørn Gabrielsen, Dagens Næringsliv

«På mange måter er dette en helstøpt roman. Birger Emanuelsen har et profesjonelt og presist språk med et eget grep om natur- og menneskeskildringer (...). Emanuelsen bekrefter at han er stilsikker som få.»
Cathrine Krøger, Dagbladet

«En original stemme (...). En bok som på sin særegne måte får det til å gro i norsk samtidslitteratur.»
Bok i P2

 Om Sørlandets litteraturpris:

Sørlandets litteraturpris er innstiftet og finansiert av bokhandlerne og bibliotekene i Agder. Den deles ut i forbindelse med Verdens bokdag som er 23. april hvert år. Prisen deles ut for 15. gang i 2015. En jury velger opptil fem bøker fra bokproduksjonen foregående år. Publikum avgjør hvilken av de fem bøkene som får prisen. Målsetningen for Sørlandets litteraturpris er å stimulere til leselyst, øke oppmerksomheten om litteratur og å hjelpe fram nye og gryende forfatterskap fra Sørlandet (Agder).

Redaktør -

Nyheter

Når livet rakner

Når livet rakner

Nina Ossavy debuterer som lyriker med diktsamlingen Synkehull. ...

Espen Sævold utforsker kjærlighetens oppgang og fall i sin debutbok

Espen Sævold utforsker kjærlighetens oppgang ...

I boken Lykksaligheten (av en plutselig død) ...

Når ordene kommer av seg selv

Når ordene kommer av seg selv

Liv Rønnaug Kråkevik Åberg ...

Advokat avdekker ukjent krigshistorie

Advokat avdekker ukjent krigshistorie

I pandemiens stille timer modnet ideen som ...

En poetisk vandring gjennom kjærlighetens syklus

En poetisk vandring gjennom kjærlighetens ...

Tina Karoline Warhuus debuterer som forfatter ...

Teater og revy

«Århundrets viktigste amerikanske teaterstykke» inntar Nationaltheatret

«Århundrets viktigste amerikanske teaterstykke» ...

Våren 2025 kan det norske publikummet ...

Rørende, morsomt og filosofisk på samme tid

Rørende, morsomt og filosofisk på samme ...

Benedicte Izabell Ekeland bergtok og begeistret ...

Myrkdalen møter hausten med latter

Myrkdalen møter hausten med latter

Siste helga i september kan du få trimma ...

Ibsenhøst på Nationaltheatret

Ibsenhøst på Nationaltheatret

Ibsen, Garborg og Grieg får en real ...

Nationaltheatret – Oslos og Norges storstue for edel kunst

Nationaltheatret – Oslos og Norges storstue ...

Nationaltheatret i Oslo sentrum, mellom Nationaltheatret ...