60-tallet

19.11.2014
60-tallet
60-tallet

Som kjære barn, kan også et tiår få mange navn og betegnelser. 1960-tallet er et slikt år som har fått mange og relativt forskjellige betegnelser knyttet til seg. Godtfolk har kalt årene for «de gyldne sekstiårene», «de grensesprengende sekstiårene», «de opprørske», «de frigjørende», «de utfordrende» ... og listen kan gjerne forlenges i det uendelige.

For egen del skal jeg nøye meg med å hviske at 1960-årene var et tiår hvor det meste i Norge ble endevendt. Det norske samfunnet som folk flest sa farvel til da tappenstrek ble blåst for 1950-årene, var et ganske annet enn det samfunnet som befolkningen tok steget inn i 1970-årene. Det er vel ikke noen tiår i historien som har forårsaket så store samfunnsmessige endringer på alle plan som nettopp 1960-årene gjorde. De la grunnlaget for en ny framtid.

Engwall Pahr-Iversen er født i 1944 og tok eksamen ved det første kullet ved Norsk Journalisthøgskole i 1966. Siden har han vært knyttet til ulike typer media og innehatt ulike redaksjonelle funksjoner. Han var blant annet ansvarlig redaktør i Vestfold Arbeiderblad fra 1973-78 og i Rogalands Avis fra 1978-90. Han har også vært tilknyttet NRK som programleder. Pahr-Iversen har mottatt flere stipendier og hatt flere studieopphold i USA. Han har vært foreleser ved nordiske mediekongresser og skrevet en rekke bøker med lokalhistorisk utgangspunkt.

Tittel: 60-tallet
Forfatter: Engwall Pahr-Iversen
ISBN: 9788282332811
Format: 17x24 cm
Innbundet

Anna Hovhannisyan

Nyheter

En konfekteske med dikt

En konfekteske med dikt

Yngve Green har skrevet dikt i årevis, ...

Spotify vil gjøre lydboken til en del av hverdagslyttingen

Spotify vil gjøre lydboken til en del av ...

Spotify satser på at lydbøker ikke ...

Når boken selv blir fortellingen

Når boken selv blir fortellingen

På Bokmessen i Göteborg ble bildeboken ...

Barnelitteratur på tvers av språk og kulturer

Barnelitteratur på tvers av språk og kul...

Hva gjør at en bildebok finner lesere ...

«Kvinnesaka» skriver kvinnens historie

«Kvinnesaka» skriver kvinnens historie

I fjerde klasse ble Therese Brunstad kalt ...

Teater og revy

«Århundrets viktigste amerikanske teaterstykke» inntar Nationaltheatret

«Århundrets viktigste amerikanske teaterstykke» ...

Våren 2025 kan det norske publikummet ...

Rørende, morsomt og filosofisk på samme tid

Rørende, morsomt og filosofisk på samme ...

Benedicte Izabell Ekeland bergtok og begeistret ...

Myrkdalen møter hausten med latter

Myrkdalen møter hausten med latter

Siste helga i september kan du få trimma ...

Ibsenhøst på Nationaltheatret

Ibsenhøst på Nationaltheatret

Ibsen, Garborg og Grieg får en real ...

Nationaltheatret – Oslos og Norges storstue for edel kunst

Nationaltheatret – Oslos og Norges storstue ...

Nationaltheatret i Oslo sentrum, mellom Nationaltheatret ...