En prisvinnende og annerledes roman om post-apokalypsen

22.01.2016
En prisvinnende og annerledes roman om post-apokalypsen
Fordi overlevelse ikke er nok av Emily St. John Mandel

Norsk bloggverden har lenge trykket boken til sitt bryst, og George R.R. Martin, forfatteren av Game of Thrones, omtaler den som ”En nydelig skrevet og vidunderlig lyrisk bok”. Det er snakk om Station 11 som på fredag kommer ut på norsk som "Fordi overlevelse ikke er nok". Den lysende romanen fikk fantastiske kritikker og tronte på 2014s topp 10-lister i USAs største aviser. Boken ble tildelt Arthur C. Clarke Award og var blant annet nominert til den prestisjetunge National Book Award. I denne post-apokalyptiske beretningen skriver Emily St. John Mandel mer om overlevelse enn død og mørke. Det handler om kunst og Shakespeare, erindring og ærgjerrighet, om den tvingende nødvendigheten av mellommenneskelige forhold etter en sivilisasjons sammenbrudd, om berømmelsens flyktige vesen og om skjønnheten i verdenen slik vi kjenner den.

Den berømte skuespilleren Arthur Leander får hjerteinfarkt mens han står på scenen og spiller Kong Lear. Senere samme kveld begynner sivilisasjonen å bryte sammen i kjølvannet av en influensapandemi. Sykehusene oversvømmes av døende pasienter, og verdenssamfunnet går i oppløsning.

Femten år senere turnerer Kirsten Raymonde sammen med  Shakespeare-truppen Traveling Symphony til små bosetninger av overlevende i Midtvesten. På husvognen deres står en replikk fra Star Trek: «Fordi overlevelse ikke er nok». Skuespillergruppen risikerer alt i kunstens og menneskelighetens navn. Men så kommer de til St. Deborah by the Water, der de treffer på en voldelig profet som tar livet av alle som vil flykte.

Visuelt overveldende, drømmende atmosfærisk og intenst gripende…” - The Guardian

”En strålende roman. I motsetning til de fleste post-apokalyptiske fortellinger etterlater den seg ikke frykt for verdens ende, men takknemlighet for hverdagslivets nåde.” - San Fransisco Chronicle

Mørk og poetisk (…) dette er virkelig en besettende roman som er vanskelig å legge fra seg.” - Seattle Times

Cormac McCarthy møter Joan Didion. . . . Magnetisk.” - Kirkus

Harald Anvik

Nyheter

Lytt etter den kvite lyden

Lytt etter den kvite lyden

Lenge hamna dikta i skrivebordsskuffen. No ...

– Jeg har med egne øyne sett det

– Jeg har med egne øyne sett det

I 26 år har Ole André Lie arbeidet tett ...

Ein pensjonist med diktarånd

Ein pensjonist med diktarånd

Lysta til å skrive har vore der så ...

Diktene til Holien vokste i hagen

Diktene til Holien vokste i hagen

Etter en oppfordring eller to fra Facebook-følgere ...

Lytter vi til ungdommen?

Lytter vi til ungdommen?

Helen Lid Furu er aktuell med romanen De ...

Teater og revy

«Århundrets viktigste amerikanske teaterstykke» inntar Nationaltheatret

«Århundrets viktigste amerikanske teaterstykke» ...

Våren 2025 kan det norske publikummet ...

Rørende, morsomt og filosofisk på samme tid

Rørende, morsomt og filosofisk på samme ...

Benedicte Izabell Ekeland bergtok og begeistret ...

Myrkdalen møter hausten med latter

Myrkdalen møter hausten med latter

Siste helga i september kan du få trimma ...

Ibsenhøst på Nationaltheatret

Ibsenhøst på Nationaltheatret

Ibsen, Garborg og Grieg får en real ...

Nationaltheatret – Oslos og Norges storstue for edel kunst

Nationaltheatret – Oslos og Norges storstue ...

Nationaltheatret i Oslo sentrum, mellom Nationaltheatret ...