Sundquist og Hoff med Hamsun-forestilling på jazzfestivalen

18.12.2014
Sundquist og Hoff med Hamsun-forestilling på jazzfestivalen
Kongsberg Jazzfestival
Bjørn Sunquist og Jan Gunnar Hoff blir å treffe i Kongsberg.

Det nordnorske skuespillerikonet Bjørn Sundquist og den Spellemannpris-nominerte pianisten Jan Gunnar Hoff kommer til jazzfestivalen med en intens og kraftfull forestilling basert på Knut Hamsuns lyrikk.

To nordnorske veteraner innen scenekunst og musikk møtes på jazzfestivalen for å tolke en av våre største forfattere. Forestillingen ble satt opp for første gang i 2009 i forbindelse med Hamsunjubileet, og har høsten 2014 spilt for fulle kulturhus i Nord-Norge.

Forestillingen tar utgangspunkt i Knut Hamsuns eneste diktsamling, ”Det vilde kor”, i tillegg til Jan Gunnar Hoffs spesialkomponerte musikk.

Nå får publikum på Østlandet endelig anledning til å få med seg denne jubelforestillingen, nærmere bestemt i Kongsberg kino fredag 3. juli. Hamsun-forestillingen utgjør én av festivalens to poesioaser, som er navnet festivalen har gitt sin faste programpost som setter lys på samspillet mellom musikk og litteratur.

Bjørn Sundquist kan uten overdrivelse kalles Norges mest anerkjente skuespiller og er en kjær skikkelse for de aller fleste etter å ha medvirket i rekordmange filmer, tv-serier og teaterstykker helt siden 1970-tallet.

Jan Gunnar Hoff mottok i 2014 norsk jazz høyeste utmerkelse Buddy-prisen for sin lange fartstid som pianist, komponist og professor. I 2014 ga han ut den kritikerroste plata ”Fly North” som nylig ble nominert til Spellemannsprisen, og som publikum på Kongsberg fikk gleden av å høre live på jazzfestivalen i sommer.

- Med en uslåelig kombinasjon av Hamsuns tekster, Bjørn Sundquists formidling og Jan Gunnar Hoffs musikk, tror vi dette blir en poesioase publikum vil huske lenge, sier Tor Dalaker Lund, leder av programkomiteen i jazzfestivalen.

Redaktør -

Nyheter

Forsker debuterer med sjelfulle dikt

Forsker debuterer med sjelfulle dikt

Fra forskningslaboratoriet og styrerommet ...

Nordnorske røyster samla i ny diktsamling

Nordnorske røyster samla i ny diktsamlin...

Når nordavinden blæs over Lofoten, ...

Christer Björck, fra mørke til lys

Christer Björck, fra mørke til lys

I boka Bak masken tar Christer Björck ...

Anne Fossen debuterer med mørke og tankevekkende dikt

Anne Fossen debuterer med mørke og tankevekkende ...

Anne Fossen, en 52 år gammel musiker, ...

Å finne sin egen stemme gjennom dikt

Å finne sin egen stemme gjennom dikt

Elise Fotland er en søkende, sensitiv ...

Teater og revy

«Århundrets viktigste amerikanske teaterstykke» inntar Nationaltheatret

«Århundrets viktigste amerikanske teaterstykke» ...

Våren 2025 kan det norske publikummet ...

Rørende, morsomt og filosofisk på samme tid

Rørende, morsomt og filosofisk på samme ...

Benedicte Izabell Ekeland bergtok og begeistret ...

Myrkdalen møter hausten med latter

Myrkdalen møter hausten med latter

Siste helga i september kan du få trimma ...

Ibsenhøst på Nationaltheatret

Ibsenhøst på Nationaltheatret

Ibsen, Garborg og Grieg får en real ...

Nationaltheatret – Oslos og Norges storstue for edel kunst

Nationaltheatret – Oslos og Norges storstue ...

Nationaltheatret i Oslo sentrum, mellom Nationaltheatret ...