Mobbing er ikke fint, uansett

24.11.2014
Mobbing er ikke fint, uansett
Forfatterfoto

Budskapet i barneboken Petter og Petrine er at alle skal godtas som de er, og være snille og hjelpsomme mot hverandre.

- Jeg ønsket å skrive noe som gikk imot mobbing, spesielt blant barn, og da fikk jeg ideen til denne boken. Samtidig vil jeg at barn skal være glad i dyr og være snille med dem. Et barnebarn ga meg inspirasjon ved å ønske seg fortsettelse av fortellingen da hun overnattet som liten, sier forfatteren Kari Gislaug Vasaasen.

Kari Gislaug Vasaasen er født i 1941. Hun er gift med Erik, og har to sønner, et barnebarn, katter og hund. Hun har vært lærervikar og drevet småbruk, men har viet det meste av livet til å ta vare på familien.

- Jeg håper at det skal nå inn til barnehagebarn og elever på de første klassetrinnene. Den har et lettfattelig språk og er spennende for å fenge små tilhørere og oppmuntre til samtaler, fortsetter hun.

Boken handler om Petter skjæregutt og kråkejenta Petrine som blir mobbet. De treffer hverandre og blir bestevenner. Sammen treffer de tvillingene Mari og Marius og dyrene på gården, som de opplever mye spennende sammen med.

- Mitt håp er at barn skal bli like glade i fuglene, Mari og Marius, som jeg er, og ønske å høre mer om dem, avslutter Kari Gislaug Vasaasen.

Carsten Flo

Stikkord i denne artikkelen
mobbing,

Nyheter

Ljoset skin som sterkast i mørket

Ljoset skin som sterkast i mørket

Den 21 år gamle jærbuen Sondre ...

– Vi består av mange lag

– Vi består av mange lag

Lektor og poet Tora Ytterland Silseth er ...

Alt har to sider, eller flere

Alt har to sider, eller flere

Anne-Margrethe Hovet lar sukkeret forsvare ...

Fra jord er du kommet, gjennom ord skal du bli

Fra jord er du kommet, gjennom ord skal du ...

Kenneth M. Lydersen debuterer med en diktsamling ...

Kjærlighetens mangfold i musikalsk form

Kjærlighetens mangfold i musikalsk form

Bjørn Ove Høyland er aktuell med ...

Teater og revy

«Århundrets viktigste amerikanske teaterstykke» inntar Nationaltheatret

«Århundrets viktigste amerikanske teaterstykke» ...

Våren 2025 kan det norske publikummet ...

Rørende, morsomt og filosofisk på samme tid

Rørende, morsomt og filosofisk på samme ...

Benedicte Izabell Ekeland bergtok og begeistret ...

Myrkdalen møter hausten med latter

Myrkdalen møter hausten med latter

Siste helga i september kan du få trimma ...

Ibsenhøst på Nationaltheatret

Ibsenhøst på Nationaltheatret

Ibsen, Garborg og Grieg får en real ...

Nationaltheatret – Oslos og Norges storstue for edel kunst

Nationaltheatret – Oslos og Norges storstue ...

Nationaltheatret i Oslo sentrum, mellom Nationaltheatret ...