- Teaterarbeid gir tilgang til ettertanke og nærvær

23.11.2014

Bjørn Rasmussen og Børge Kristoffersen fokuserer på teaterarbeid i skolen en ny bok.

Boken har fått tittelen Mye på spill. Teater som danningspraksis i skolen. 

Frafallet i videregående skoler er et økende problem.

Mange unge opplever en skolehverdag preget av mangel på nærvær og lite mestringserfaring. Her presenterer forfatterne alternative danningspraksiser som kan engasjere og motivere elever til innsats i skolen.

 

Forfatterne formidler erfaringer fra et flerårig utviklingsprosjekt i videregående skole kalt «Mye på spill». De beskriver kunstpedagogiske  arbeidsformer og et kunnskapssyn som åpner for alternative tilnærminger til læringskvalitet og fagkunnskap.

«Teaterarbeid gir tilgang til ettertanke og nærvær, en nærhet til sanser, emosjoner og følelser som gir læring ut over det verbalspråket alene kan gi. Teater tilbyr et potensial for læring som i liten grad er kjent og akseptert i skolens læringsprogram.»

 

«De fleste former for teaterarbeid kan tilby mange sentrale elementer som skoletrøtte tenåringer synes å ha mistet: en nødvendig arbeidsdisiplin, et ansvar for seg selv og kollektivet, et kvalitativt nærvær, en formgivende arbeidsprosess med lekende engasjement og ikke minst mestringserfaring.»

 

Forfatterne Bjørn Rasmussen (t.h.) og Børge Kristoffersen (t.v.) er kunstpedagoger og forskere ved Institutt for kunst- og medievitenskap, NTNU og ved Dronning Mauds Minne Høgskole for barnehagelærerutdanning.

Boken er rettet mot studenter i drama og teater og estetiske fag. Som et bidrag til pedagogisk nyutvikling er den også relevant for studenter og forskere i lærerutdanningen, for pedagogisk personale og for skolemyndigheter

Tom Gaudland

Nyheter

En konfekteske med dikt

En konfekteske med dikt

Yngve Green har skrevet dikt i årevis, ...

Spotify vil gjøre lydboken til en del av hverdagslyttingen

Spotify vil gjøre lydboken til en del av ...

Spotify satser på at lydbøker ikke ...

Når boken selv blir fortellingen

Når boken selv blir fortellingen

På Bokmessen i Göteborg ble bildeboken ...

Barnelitteratur på tvers av språk og kulturer

Barnelitteratur på tvers av språk og kul...

Hva gjør at en bildebok finner lesere ...

«Kvinnesaka» skriver kvinnens historie

«Kvinnesaka» skriver kvinnens historie

I fjerde klasse ble Therese Brunstad kalt ...

Teater og revy

«Århundrets viktigste amerikanske teaterstykke» inntar Nationaltheatret

«Århundrets viktigste amerikanske teaterstykke» ...

Våren 2025 kan det norske publikummet ...

Rørende, morsomt og filosofisk på samme tid

Rørende, morsomt og filosofisk på samme ...

Benedicte Izabell Ekeland bergtok og begeistret ...

Myrkdalen møter hausten med latter

Myrkdalen møter hausten med latter

Siste helga i september kan du få trimma ...

Ibsenhøst på Nationaltheatret

Ibsenhøst på Nationaltheatret

Ibsen, Garborg og Grieg får en real ...

Nationaltheatret – Oslos og Norges storstue for edel kunst

Nationaltheatret – Oslos og Norges storstue ...

Nationaltheatret i Oslo sentrum, mellom Nationaltheatret ...