«Hjertet eier en forstand som forstanden ikke forstår.» Blaise Pascal, fransk filosof

10.06.2021
«Hjertet eier en forstand som forstanden ikke forstår.» Blaise Pascal, fransk filosof
Lyrikkforlaget
Anny Sagen


- Selv om jeg liker best seriøse, alvorlige dikt, er humor en nødvendighet i livet mitt.

 

Anny Sagen er 72 år, gift og har to døtre og to voksne barnebarn. Hun er kreativ, syr klær, synger i kor og øver som nybegynner på ukulele og gitar.

- Den viktigste hobbyen min har imidlertid i mange år vært å formidle dikt av våre kjente lyrikere. Dette er kulturskatter som vi må bruke og ta vare på!

 

Sagen har alltid vært glad i viser og lyrikk. Hun forteller at det å lytte til visesang eller delta i allsang og korsang er næring for sjelen og gir godt humør. Allerede tidlig ble lyrikk en brennende lidenskap for henne.

- Dype og filosofiske tanker i den konsentrerte formen er et språk som hjertet mitt kjenner. Tanker og erkjennelser jeg har funnet i diktform, har betydd mye for meg hele mitt voksne liv. «Hjertet eier en forstand som forstanden ikke forstår» er en viktig påminnelse fra den franske filosofen Pascal.

 

Etter hvert ble det viktig for Sagen å dele disse kulturskattene med andre. Hun har stor respekt for diktene og dikterne hun bruker i sin formidling. Det er viktig å yte dem rettferdighet og komme så nær som mulig det forfatteren har ment.

- På 1980-tallet tok jeg privattimer hos en profesjonell lyrikkformidler i Oslo, Ester Jonasen Torgersen, som selv reiste Norden rundt med diktprogrammer. På hobbybasis har jeg formidlet dikt i mange år, selv om hobbyen måtte settes litt til side i de travleste yrkesaktive årene. Som pensjonist har jeg imidlertid tatt det opp igjen, og det er blitt mer tid til å skrive.

 

Inspirasjon finner Sagen i hverdagslige hendelser og i naturen, i skogen, ved vannet, alene under himmelen.

- En linje i Karin Boye sitt dikt «I rörelse» har vært mitt motto i livet: «Nog finns det mål och mening i vår färd, - men det är vägen som är mödan värd».

 

Sagens favorittlyrikere er Hans Børli, Einar Skjæraasen, Inger Hagerup, Herman Wildenvey og mange flere.

Redaktør -

Nyheter

Spotify vil gjøre lydboken til en del av hverdagslyttingen

Spotify vil gjøre lydboken til en del av ...

Spotify satser på at lydbøker ikke ...

Når boken selv blir fortellingen

Når boken selv blir fortellingen

På Bokmessen i Göteborg ble bildeboken ...

Barnelitteratur på tvers av språk og kulturer

Barnelitteratur på tvers av språk og kul...

Hva gjør at en bildebok finner lesere ...

«Kvinnesaka» skriver kvinnens historie

«Kvinnesaka» skriver kvinnens historie

I fjerde klasse ble Therese Brunstad kalt ...

Lytt etter den kvite lyden

Lytt etter den kvite lyden

Lenge hamna dikta i skrivebordsskuffen. No ...

Teater og revy

«Århundrets viktigste amerikanske teaterstykke» inntar Nationaltheatret

«Århundrets viktigste amerikanske teaterstykke» ...

Våren 2025 kan det norske publikummet ...

Rørende, morsomt og filosofisk på samme tid

Rørende, morsomt og filosofisk på samme ...

Benedicte Izabell Ekeland bergtok og begeistret ...

Myrkdalen møter hausten med latter

Myrkdalen møter hausten med latter

Siste helga i september kan du få trimma ...

Ibsenhøst på Nationaltheatret

Ibsenhøst på Nationaltheatret

Ibsen, Garborg og Grieg får en real ...

Nationaltheatret – Oslos og Norges storstue for edel kunst

Nationaltheatret – Oslos og Norges storstue ...

Nationaltheatret i Oslo sentrum, mellom Nationaltheatret ...