Den skjulte sorgen

30.04.2025
Den skjulte sorgen
Lyrikkforlaget
Dagrun Grønbech

Om gleden som var, og om sorgen og savnet som er.

Den skjulte sorgen handler om en mors sorg over å miste to spedbarn med kort mellomrom. Begge barna var på sykehuset størstedelen av sin levetid. Da barna var døde, var det derfor ingen i den nære familien eller venner som hadde minner om guttene.


Det å miste spedbarn blir derfor spesielt, uten mange å dele sorgbyrden med. Som foreldre blir en følgelig mest opptatt av hverandre for sammen å skulle håndtere en overveldende og ufattelig sorg. Sorgarbeidet er en psykisk belastning som trenger tid, tilvenning og aksept. Boka handler om sorgprosessens ulike faser som omhandler palliativ pleie og tiden etterpå.


Håp og trøst er viktig når en føler seg maktesløs og alene. Omsorg som lindring er sentralt for å håndtere sorgbøra. Å skrive små dikt dempet ensomhetsfølelsen når de muntlige ordene ikke strakk til. Håpet er at diktboka gir innsikt i påkjenningen med å miste spedbarn og kan være en trøstebok for dem som har opplevd det samme.


Samfunnsviter dr. philos Dagrunn Grønbech (f. 1950) har lærerutdanning og samfunnsvitenskapelig embetseksamen fra Universitetet i Tromsø (UiT). Her avla hun dr. philos-graden med tema kystkvinner og kystkultur. Ved UiT var hun førsteamanuensis ved den praktisk pedagogiske utdanningen. Hun har filmstudier i Paris, vært med å utvikle fagbrev innen fiskeindustrien og har arbeidet med etnologisk materiale innenfor museumsvirksomhet i kyst- og gruvesamfunn på Svalbard.


Har utgitt boka: Når et spedbarn dør. Om sorghåndtering i et sykehus (Abstrakt forlag) og Foregangskvinner – en hyllest til Berit Ås (Museumsforlaget). I 2022 ble boka Berit Ås. Dikt i utvalg utgitt av Lyrikkforlaget. Dagrunn Grønbech sitter i styret for Kvinneuniversitetet i Norden og Helgeland historielag. Mottatt Herøy kommunes kulturpris 2024.

 

BOKFAKTA:

Tittel: Den skjulte sorgen - Å miste spedbarn

Forfatter: Dagrunn Grønbech

ISBN: 9788283984811

Format: 13 x 20

Antall sider: 87

Innbinding: innbundet

Utsalgspris kr 298.00

 

Redaktør -

Nyheter

Anne Fossen debuterer med mørke og tankevekkende dikt

Anne Fossen debuterer med mørke og tankevekkende ...

Anne Fossen, en 52 år gammel musiker, ...

Å finne sin egen stemme gjennom dikt

Å finne sin egen stemme gjennom dikt

Elise Fotland er en søkende, sensitiv ...

Å gje slepp på ein gard etter femten generasjonar

Å gje slepp på ein gard etter femten gen...

«I femten generasjonar før meg har mine ...

900 år med stavangerhistorie

900 år med stavangerhistorie

Museene i Stavanger slår til med jubileumsutstilling ...

Bringsværd får St.Olavs Orden

Bringsværd får St.Olavs Orden

Hans Majestet Kongen har utnevnt forfatter ...

Teater og revy

«Århundrets viktigste amerikanske teaterstykke» inntar Nationaltheatret

«Århundrets viktigste amerikanske teaterstykke» ...

Våren 2025 kan det norske publikummet ...

Rørende, morsomt og filosofisk på samme tid

Rørende, morsomt og filosofisk på samme ...

Benedicte Izabell Ekeland bergtok og begeistret ...

Myrkdalen møter hausten med latter

Myrkdalen møter hausten med latter

Siste helga i september kan du få trimma ...

Ibsenhøst på Nationaltheatret

Ibsenhøst på Nationaltheatret

Ibsen, Garborg og Grieg får en real ...

Nationaltheatret – Oslos og Norges storstue for edel kunst

Nationaltheatret – Oslos og Norges storstue ...

Nationaltheatret i Oslo sentrum, mellom Nationaltheatret ...